Poland Fifth Division 1999/00

Liga okręgowa (5th division, group Tarnów)

Special thanks to Łukasz Mizera

Table:

 1.Wisłoka II Dębica             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Orzeł Dębno                   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Pogoń Biadoliny Radłowskie    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   Szreniawa Nowy Wi¶nicz        0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Błękitni Tarnów               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   D±brovia D±browa Tarnowska    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Pogórze Ple¶na                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Unia Niedomice                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Wisła/Dachy Szczucin          0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Huragan Buchcice              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   LZS Gosławice                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Tuchovia Tuchów               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Rzezawianka Rzezawa           0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   LZS Żabno                     0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   Nowa Jastrz±bka               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Dunajec Zakliczyn             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

[*] Wisła/Eternit Szczucin changed name to Wisła/Dachy Szczucin.

Round 1 [Aug 14-15]
Wisłoka II       4-0 Dunajec
Orzeł            5-1 Nowa Jastrz±bka
Pogoń            1-1 Żabno
Szreniawa        0-2 Rzezawianka
Błękitni         3-2 Tuchovia
D±brovia         3-0 Gosławice
Pogórze          2-0 Huragan
Unia             4-0 Wisła

Round 2 [Aug 21-22]
Dunajec          1-0 Wisła
Huragan          0-0 Unia
Gosławice        5-1 Pogórze
Tuchovia         2-0 D±brovia
Rzezawianka      2-1 Błękitni
Żabno            5-1 Szreniawa
Nowa Jastrz±bka  1-1 Pogoń
Wisłoka II       1-1 Orzeł

Round 3 [Aug 25]
Orzeł            0-0 Dunajec
Pogoń            1-0 Wisłoka II
Szreniawa        2-4 Nowa Jastrz±bka
Błękitni         1-1 Żabno
D±brovia         2-0 Rzezawianka
Pogórze          2-1 Tuchovia
Unia             1-0 Gosławice
Wisła            2-0 Huragan

Round 4 [Aug 28-29]
Dunajec          5-0 Huragan
Gosławice        2-1 Wisła
Tuchovia         0-0 Unia
Rzezawianka      1-0 Pogórze
Żabno            1-1 D±brovia
Nowa Jastrz±bka  1-3 Błękitni
Wisłoka II       3-2 Szreniawa
Orzeł            0-1 Pogoń

Round 5 [Sep 4-5]
Pogoń            0-3 Dunajec
Szreniawa        2-2 Orzeł
Błękitni         1-1 Wisłoka II
D±brovia         2-1 Nowa Jastrz±bka
Pogórze          1-0 Żabno
Rzezawianka      3-1 Unia              [Sep 8]
Wisła            9-3 Tuchovia
Huragan          0-1 Gosławice                  

Round 6 [Sep 11-12]
Dunajec          1-0 Gosławice
Tuchovia         0-0 Huragan
Rzezawianka      1-1 Wisła
Żabno            0-0 Unia
Nowa Jastrz±bka  2-2 Pogórze
Wisłoka II       5-0 D±brovia
Orzeł            0-0 Błękitni
Pogoń            1-0 Szreniawa

Round 7 [Sep 15]
Szreniawa        1-1 Dunajec
Błękitni         0-1 Pogoń
D±brovia         3-2 Orzeł
Pogórze          1-1 Wisłoka II
Unia             0-1 Nowa Jastrz±bka
Wisła            1-2 Żabno
Huragan          0-2 Rzezawianka
Gosławice        4-1 Tuchovia

Round 8 [Sep 18-19]
Dunajec          2-0 Tuchovia
Rzezawianka      0-1 Gosławice
Żabno            2-0 Huragan
Nowa Jastrz±bka  2-2 Wisła
Wisłoka II       2-1 Unia
Orzeł            1-1 Pogórze
Pogoń            3-1 D±brovia
Szreniawa        1-3 Błękitni

Round 9 [Sep 25-26]
Błękitni         3-1 Dunajec
D±brovia         1-1 Szreniawa
Pogórze          0-2 Pogoń
Unia             1-0 Orzeł
Wisła            1-1 Wisłoka II
Huragan          0-2 Nowa Jastrz±bka
Gosławice        4-1 Żabno
Tuchovia         2-1 Rzezawianka

Round 10 [Oct 2-3]
Dunajec          0-2 Rzezawianka
Żabno            1-0 Tuchovia
Nowa Jastrz±bka  0-4 Gosławice
Wisłoka II       4-2 Huragan
Orzeł            3-3 Wisła
Pogoń            1-0 Unia
Szreniawa        1-1 Pogórze
Błękitni         2-1 D±brovia

Round 11 [Oct 9-10]
D±brovia         5-3 Dunajec
Pogórze          1-2 Błękitni
Unia             0-1 Szreniawa
Wisła            1-2 Pogoń
Huragan          2-1 Orzeł
Gosławice        2-1 Wisłoka II
Tuchovia         3-4 Nowa Jastrz±bka
Rzezawianka      1-3 Żabno

Round 12 [Oct 16-17]
Dunajec          1-2 Żabno
Nowa Jastrz±bka  7-0 Rzezawianka
Wisłoka II       0-0 Tuchovia
Orzeł            2-3 Gosławice
Pogoń            4-0 Huragan
Szreniawa        3-2 Wisła
Błękitni         1-1 Unia
D±brovia         4-1 Pogórze

Round 13 [Oct 23-24]
Pogórze          4-1 Dunajec
Unia             0-1 D±brovia
Wisła            0-5 Błękitni
Huragan          0-1 Szreniawa
Gosławice        0-0 Pogoń
Tuchovia         1-1 Orzeł
Rzezawianka      5-2 Wisłoka II
Żabno            6-1 Nowa Jastrz±bka

Round 14 [Oct 30-31]
Dunajec          4-1 Nowa Jastrz±bka
Wisłoka II       1-0 Żabno
Orzeł            4-1 Rzezawianka
Tuchovia         0-2 Pogoń            [switched home/away teams]
Szreniawa        0-0 Gosławice
Błękitni         4-1 Huragan
D±brovia         2-1 Wisła
Pogórze          3-3 Unia

Round 15 [Nov 6-7]
Unia             1-0 Dunajec
Wisła            2-0 Pogórze
Huragan          0-1 D±brovia
Gosławice        5-1 Błękitni
Tuchovia         0-1 Szreniawa
Rzezawianka      1-3 Pogoń
Żabno            2-0 Orzeł
Nowa Jastrz±bka  1-2 Wisłoka II

Round 16 [Mar 18-19]
Dunajec          0-4 Wisłoka II        [Apr 5]
Nowa Jastrz±bka  2-2 Orzeł
Żabno            0-0 Pogoń             [Apr 5]
Rzezawianka      2-0 Szreniawa
Tuchovia         3-2 Błękitni
Gosławice        2-3 D±brovia
Huragan          1-1 Pogórze           [Apr 19]
Wisła            4-0 Unia

Round 17 [Mar 25-26]
Wisła            2-0 Dunajec
Unia             1-0 Huragan
Pogórze          3-0 Gosławice
D±brovia         0-1 Tuchovia
Błękitni         0-0 Rzezawianka
Szreniawa        2-3 Żabno
Pogoń            3-0 Nowa Jastrz±bka
Orzeł            1-2 Wisłoka II

Round 18 [Apr 1-2]
Dunajec          1-2 Orzeł
Wisłoka II       1-1 Pogoń
Nowa Jastrz±bka  1-3 Szreniawa
Żabno            2-2 Błękitni
Rzezawianka      0-2 D±brovia
Tuchovia         6-0 Pogórze
Gosławice        1-2 Unia
Huragan          0-3 Wisła

Round 19 [Apr 8-9]
Huragan          1-3 Dunajec           [Apr 26]
Wisła            1-0 Gosławice
Unia             1-0 Tuchovia
Pogórze          3-1 Rzezawianka       [Apr 26]
D±brovia         0-1 Żabno
Błękitni         5-3 Nowa Jastrz±bka
Szreniawa        1-2 Wisłoka II
Pogoń            1-2 Orzeł

Round 20 [Apr 15-16]
Dunajec          0-0 Pogoń
Orzeł            1-1 Szreniawa
Wisłoka II       1-2 Błękitni
Nowa Jastrz±bka  2-3 D±brovia
Żabno            2-2 Pogórze
Unia             1-4 Rzezawianka       [switched home/away teams]
Tuchovia         0-1 Wisła
Gosławice        2-0 Huragan

Round 21 [Apr 22-23]
Gosławice        4-1 Dunajec
Huragan          0-1 Tuchovia
Wisła            4-0 Rzezawianka
Unia             0-3 Żabno
Pogórze          2-1 Nowa Jastrz±bka
D±brovia         0-0 Wisłoka II
Błękitni         2-1 Orzeł
Szreniawa        0-1 Pogoń

Round 22 [Apr 29-30]
Dunajec          0-1 Szreniawa
Pogoń            2-1 Błękitni
Orzeł            2-1 D±brovia
Wisłoka II       3-2 Pogórze
Nowa Jastrz±bka  5-2 Unia
Żabno            0-2 Wisła
Rzezawianka      3-0 Huragan
Tuchovia         6-1 Gosławice

Round 23 [May 3]
Tuchovia         1-0 Dunajec
Gosławice        2-1 Rzezawianka
Huragan          2-3 Żabno
Wisła            0-2 Nowa Jastrz±bka
Unia             1-3 Wisłoka II
Pogórze          4-1 Orzeł
D±brovia         2-1 Pogoń
Błękitni         4-0 Szreniawa

Round 24 [May 6-7]
Dunajec          2-3 Błękitni
Szreniawa        3-0 D±brovia
Pogoń            1-0 Pogórze
Orzeł            8-0 Unia
Wisłoka II       3-2 Wisła
Nowa Jastrz±bka  3-0 Huragan
Żabno            5-1 Gosławice
Rzezawianka      0-0 Tuchovia

Round 25 [May 13-14]
Rzezawianka      1-1 Dunajec
Tuchovia         1-2 Żabno
Gosławice        2-1 Nowa Jastrz±bka
Huragan          2-4 Wisłoka II
Wisła            4-2 Orzeł
Unia             1-4 Pogoń
Pogórze          4-2 Szreniawa
D±brovia         1-4 Błękitni

Round 26 [May 20-21]
Dunajec          2-1 D±brovia
Błękitni         4-0 Pogórze
Szreniawa        3-0 Unia
Pogoń            2-2 Wisła
Orzeł            3-0 Huragan
Wisłoka II       2-0 Gosławice
Nowa Jastrz±bka  2-4 Tuchovia
Żabno            4-0 Rzezawianka

Round 27 [May 27-28]
Żabno            1-0 Dunajec
Rzezawianka      3-2 Nowa Jastrz±bka
Tuchovia         2-2 Wisłoka II
Gosławice        0-1 Orzeł
Huragan          0-0 Pogoń
Wisła            7-1 Szreniawa
Unia             1-2 Błękitni
Pogórze          1-1 D±brovia

Round 28 [Jun 3-4]
Dunajec          1-3 Pogórze
D±brovia         3-0 Unia
Błękitni         0-0 Wisła
Szreniawa        1-5 Huragan
Pogoń            1-1 Gosławice
Orzeł            0-3 Tuchovia
Wisłoka II       3-0 Rzezawianka       [wo]
Nowa Jastrz±bka  0-5 Żabno

Round 29 [Jun 10-11]
Nowa Jastrz±bka  1-2 Dunajec
Żabno            3-1 Wisłoka II
Rzezawianka      1-5 Orzeł
Pogoń            2-3 Tuchovia          [switched home/away teams]
Gosławice        0-4 Szreniawa
Huragan          0-2 Błękitni
Wisła            0-0 D±brovia
Unia             0-0 Pogórze

Round 30 [Jun 17-18]
Dunajec          3-1 Unia
Pogórze          3-1 Wisła
D±brovia         7-1 Huragan
Błękitni         2-0 Gosławice
Szreniawa        4-3 Tuchovia
Pogoń            3-0 Rzezawianka       [wo]
Orzeł            0-2 Żabno
Wisłoka II       5-2 Nowa Jastrz±bka

Table:

 1.Wisłoka II Dębica             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Orzeł Dębno                   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Pogoń Biadoliny Radłowskie    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   Szreniawa Nowy Wi¶nicz        0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Błękitni Tarnów               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   D±brovia D±browa Tarnowska    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Pogórze Ple¶na                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Unia Niedomice                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Wisła/Dachy Szczucin          0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Huragan Buchcice              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   LZS Gosławice                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Tuchovia Tuchów               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Rzezawianka Rzezawa           0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   LZS Żabno                     0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   Nowa Jastrz±bka               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Dunajec Zakliczyn             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

[*] Wisła/Eternit Szczucin changed name to Wisła/Dachy Szczucin.

Play-offs for two 5th level places [Jun 25, 28, Jul 2, 5, 9]:
Ciężkowianka Ciężkowice        2-1 Huragan Buchcice
Odporyszów                     1-3 Strażak Mokrzyska
Strażak Mokrzyska              1-3 Ciężkowianka Ciężkowice
Huragan Buchcice               0-1 Unia Niedomice
Odporyszów                     0-1 Ciężkowianka Ciężkowice
Unia Niedomice                 2-4 Strażak Mokrzyska
Ciężkowianka Ciężkowice        3-2 Unia Niedomice
Huragan Buchcice               2-0 Odporyszów
Strażak Mokrzyska              3-1 Huragan Buchcice
Unia Niedomice                10-0 Odporyszów

 1.Ciężkowianka Ciężkowice       4  4  0  0   9-  3  12
 2.Strażak Mokrzyska             4  3  0  1  11-  7   9
-------------------------------------------------------
 3.Unia Niedomice                4  2  0  2  15-  7   6
 4.Huragan Buchcice              4  1  0  3   4-  6   3
 5.Odporyszów                    4  0  0  4   1- 16   0

History.

Last modified: 07 Aug 2000 12:43:27