Poland Fifth Division 1999/00

Liga okręgowa (5th division, group Nowy Sącz)

Special thanks to Łukasz Mizera

Table:

 1.Biegoniczanka Biegonice       0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Poprad Muszyna                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Skalnik Kamionka Wielka       0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   MKS ZKP Zakopane              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Orkan Szczyrzyc               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Limanovia Limanowa            0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Zawada Nowy Sącz              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Turbacz Mszana Dolna          0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Kolejarz Stróże               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Start Nowy Sącz               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Dunajec Nowy Sącz             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   LKS Świniarsko                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Orzeł Wojnarowa               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Huragan Waksmund              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   Helena Nowy Sącz              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Wierchy Rabka                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

[*] Jutrzenka Zakopane changed name to MKS ZKP Zakopane.
[*] Start Nowy Sącz merged with Sandecja II Nowy Sącz.

Round 1 [Aug 6]
Biegoniczanka    1-1 Wierchy
Poprad           4-1 Helena
Skalnik          2-1 Huragan
Zakopane         2-2 Orzeł
Orkan            1-1 Świniarsko
Limanovia        1-1 Dunajec
Zawada           1-1 Start
Turbacz          2-2 Kolejarz

Round 2 [Aug 15]
Wierchy          3-0 Kolejarz
Start            0-2 Turbacz
Dunajec          5-1 Zawada
Świniarsko       3-1 Limanovia         
Orkan            2-3 Orzeł             [switched home/away teams]
Huragan          6-1 Zakopane
Helena           3-1 Skalnik
Biegoniczanka    5-0 Poprad

Round 3 [Aug 22]
Wierchy          1-1 Poprad            [switched home/away teams]
Skalnik          2-1 Biegoniczanka
Zakopane         3-2 Helena
Orkan            2-3 Huragan
Limanovia        0-1 Orzeł
Zawada           1-1 Świniarsko
Turbacz          1-3 Dunajec
Kolejarz         2-1 Start

Round 4 [Aug 29]
Wierchy          2-3 Start
Dunajec          3-0 Kolejarz
Świniarsko       2-0 Turbacz
Orzeł            1-2 Zawada
Huragan          2-0 Limanovia
Helena           0-0 Orkan
Biegoniczanka    3-1 Zakopane
Poprad           2-0 Skalnik

Round 5 [Sep 5]
Skalnik          2-3 Wierchy
Zakopane         2-2 Poprad
Orkan            0-0 Biegoniczanka
Limanovia        0-2 Helena
Zawada           2-1 Huragan
Turbacz          2-1 Orzeł
Kolejarz         1-0 Świniarsko
Start            0-1 Dunajec

Round 6 [Sep 12]
Wierchy          1-1 Dunajec
Świniarsko       2-2 Start
Orzeł            0-0 Kolejarz
Huragan          3-0 Turbacz
Helena           7-1 Zawada
Biegoniczanka    5-1 Limanovia
Poprad           6-0 Orkan
Skalnik          0-1 Zakopane

Round 7 [Sep 15]
Zakopane         1-0 Wierchy
Orkan            4-0 Skalnik
Limanovia        3-0 Poprad
Zawada           2-0 Biegoniczanka
Turbacz          2-0 Helena
Kolejarz         0-0 Huragan
Start            4-1 Orzeł
Dunajec          0-0 Świniarsko

Round 8 [Sep 19]
Wierchy          0-2 Świniarsko
Orzeł            0-1 Dunajec
Huragan          3-1 Start
Helena           1-0 Kolejarz
Biegoniczanka    3-1 Turbacz
Poprad           3-0 Zawada
Skalnik          2-1 Limanovia
Zakopane         3-1 Orkan

Round 9 [Sep 26]
Orkan            8-2 Wierchy
Limanovia        2-1 Zakopane
Zawada           1-0 Skalnik
Turbacz          0-1 Poprad
Kolejarz         0-0 Biegoniczanka
Start            1-0 Helena
Dunajec          0-0 Huragan
Świniarsko       1-2 Orzeł

Round 10 [Oct 3]
Wierchy          0-0 Orzeł
Huragan          4-0 Świniarsko
Helena           1-3 Dunajec
Biegoniczanka    3-1 Start
Poprad           1-0 Kolejarz
Skalnik          2-2 Turbacz
Zakopane         5-1 Zawada
Orkan            0-1 Limanovia

Round 11 [Oct 10]
Limanovia        3-1 Wierchy
Zawada           2-0 Orkan
Turbacz          4-3 Zakopane
Kolejarz         3-1 Skalnik
Start            1-2 Poprad
Dunajec          4-2 Biegoniczanka
Świniarsko       2-3 Helena
Orzeł            3-4 Huragan

Round 12 [Oct 17]
Wierchy          0-1 Huragan
Helena           7-1 Orzeł
Biegoniczanka    4-0 Świniarsko
Poprad           1-0 Dunajec
Skalnik          3-1 Start
Zakopane         0-3 Kolejarz
Orkan            1-1 Turbacz
Limanovia        1-2 Zawada

Round 13 [Oct 24]
Zawada           2-0 Wierchy
Turbacz          0-0 Limanovia
Kolejarz         3-1 Orkan
Start            4-2 Zakopane
Dunajec          1-2 Skalnik
Świniarsko       2-0 Poprad            [Nov 14]
Orzeł            2-4 Biegoniczanka
Huragan          1-0 Helena

Round 14 [Oct 31]
Wierchy          2-1 Helena
Biegoniczanka    2-1 Huragan
Poprad           7-0 Orzeł
Skalnik          2-1 Świniarsko
Zakopane         1-4 Dunajec
Orkan            1-0 Start
Limanovia        6-0 Kolejarz
Zawada           3-2 Turbacz

Round 15 [Nov 7]
Turbacz          4-2 Wierchy
Kolejarz         1-1 Zawada
Start            1-1 Limanovia
Dunajec          4-1 Orkan
Świniarsko       0-0 Zakopane
Orzeł            3-1 Skalnik
Huragan          2-2 Poprad
Helena           1-2 Biegoniczanka

Round 16 [Apr 1-2]
Wierchy          1-0 Biegoniczanka
Helena           1-1 Poprad
Huragan          6-1 Skalnik
Orzeł            2-1 Zakopane
Świniarsko       0-1 Orkan
Dunajec          1-2 Limanovia
Start            4-3 Zawada
Kolejarz         5-2 Turbacz

Note: round 16 was to be played on Oct 30.

Round 17 [Apr 8-9]
Kolejarz         4-3 Wierchy
Turbacz          2-0 Start
Zawada           0-3 Dunajec           [wo, interrupted in 82 mins. (1-2)]
Limanovia        1-1 Świniarsko        [Apr 26]
Orzeł            0-0 Orkan             [switched home/away teams]
Zakopane         1-1 Huragan           [Apr 26]
Skalnik          2-2 Helena
Poprad           3-2 Biegoniczanka

Note: round 17 was to be played on Nov 7.

Round 18 [Apr 15-16]
Poprad           1-0 Wierchy
Biegoniczanka    2-0 Skalnik
Helena           2-1 Zakopane
Huragan          1-0 Orkan
Orzeł            1-2 Limanovia
Świniarsko       2-3 Zawada
Dunajec          3-1 Turbacz
Start            1-0 Kolejarz

Round 19 [Apr 22-23]
Start            0-0 Wierchy
Kolejarz         0-2 Dunajec
Turbacz          2-3 Świniarsko
Zawada           4-2 Orzeł
Limanovia        0-3 Huragan
Orkan            1-1 Helena
Zakopane         2-1 Biegoniczanka
Skalnik          1-2 Poprad

Round 20 [Apr 29-30]
Wierchy          2-1 Skalnik
Poprad           3-0 Zakopane
Biegoniczanka    3-1 Orkan
Helena           1-1 Limanovia
Huragan          3-0 Zawada            [May 24 or wo]
Orzeł            3-2 Turbacz
Świniarsko       3-0 Kolejarz
Dunajec          4-0 Start

Round 21 [May 3]
Dunajec          4-0 Wierchy
Start            2-1 Świniarsko
Kolejarz         2-0 Orzeł
Turbacz          3-1 Huragan
Zawada           0-1 Helena
Limanovia        1-0 Biegoniczanka
Orkan            3-1 Poprad
Zakopane         2-1 Skalnik

Round 22 [May 6-7]
Wierchy          2-1 Zakopane
Skalnik          2-0 Orkan
Poprad           2-1 Limanovia
Biegoniczanka    3-0 Zawada
Helena           5-1 Turbacz
Huragan          1-0 Kolejarz
Orzeł            1-5 Start
Świniarsko       0-3 Dunajec           [wo, was 1-0]

Round 23 [May 13-14]
Świniarsko       1-1 Wierchy
Dunajec          3-0 Orzeł
Start            2-3 Huragan
Kolejarz         0-0 Helena
Turbacz          3-2 Biegoniczanka
Zawada           1-2 Poprad
Limanovia        4-3 Skalnik
Orkan            6-3 Zakopane

Round 24 [May 20-21]
Wierchy          1-2 Orkan
Zakopane         5-1 Limanovia
Skalnik          0-2 Zawada
Poprad           3-0 Turbacz
Biegoniczanka    2-0 Kolejarz
Helena           1-3 Start
Huragan          0-4 Dunajec
Orzeł            4-2 Świniarsko

Round 25 [May 27-28]
Orzeł            0-1 Wierchy
Świniarsko       4-2 Huragan
Dunajec          2-0 Helena
Start            2-1 Biegoniczanka
Kolejarz         0-2 Poprad
Turbacz          3-0 Skalnik
Zawada           3-0 Zakopane
Limanovia        1-2 Orkan

Round 26 [Jun 3-4]
Wierchy          3-1 Limanovia
Orkan            2-1 Zawada
Zakopane         3-3 Turbacz
Skalnik          1-1 Kolejarz          [Jun 14]
Poprad           3-0 Start
Biegoniczanka    2-0 Dunajec
Helena           0-3 Świniarsko
Huragan          2-0 Orzeł

Round 27 [Jun 10-11]
Huragan          2-1 Wierchy
Orzeł            2-12Helena
Świniarsko       1-1 Biegoniczanka
Dunajec          1-1 Poprad
Start            4-2 Skalnik
Kolejarz         2-2 Zakopane
Turbacz          2-3 Orkan
Zawada           3-0 Limanovia         [wo, was 4-3]

Round 28 [Jun 17-18]
Wierchy          2-0 Zawada
Limanovia        2-1 Turbacz
Orkan            3-3 Kolejarz
Zakopane         5-4 Start
Skalnik          0-2 Dunajec
Poprad           1-2 Świniarsko
Biegoniczanka    2-0 Orzeł
Helena           1-0 Huragan

Round 29 [Jun 21]
Helena           0-3 Wierchy
Huragan          1-1 Biegoniczanka
Orzeł            0-4 Poprad
Świniarsko       0-3 Skalnik
Dunajec         11-2 Zakopane
Start            0-3 Orkan
Kolejarz         0-3 Limanovia
Turbacz          3-0 Zawada            [wo]

Round 30 [Jun 24-25]
Wierchy          2-0 Turbacz
Zawada           0-0 Kolejarz
Limanovia        2-2 Start
Orkan            0-0 Dunajec
Zakopane         3-2 Świniarsko
Skalnik          0-0 Orzeł
Poprad           1-1 Huragan
Biegoniczanka    3-3 Helena

Table:

 1.Biegoniczanka Biegonice       0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Poprad Muszyna                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Skalnik Kamionka Wielka       0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   MKS ZKP Zakopane              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Orkan Szczyrzyc               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Limanovia Limanowa            0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Zawada Nowy Sącz              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Turbacz Mszana Dolna          0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Kolejarz Stróże               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Start Nowy Sącz               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Dunajec Nowy Sącz             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   LKS Świniarsko                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Orzeł Wojnarowa               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Huragan Waksmund              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   Helena Nowy Sącz              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Wierchy Rabka                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

[*] Jutrzenka Zakopane changed name to MKS ZKP Zakopane.
[*] Start Nowy Sącz merged with Sandecja II Nowy Sącz.

Play-offs [Jul 5, 9]
Orzeł Wojnarowa              3-1 1-0 Poprad Rytro
Watra Białka Tatrzańska      2-2 1-2 Skalnik Kamionka Wielka

Orzeł and Skalnik saved their 5th level places.

Due to the fact that Huragan took the extra berth at 4th level after the
play-off, there was a spare place at 5th level which was taken by the play-off
winner:

Play-offs [Jul 23, 26]
Watra Białka Tatrzańska      2-1 1-4 Poprad Rytro

History.

Last modified: 07 Aug 2000 12:48:38