Poland Fifth Division 1999/00

Liga okręgowa (5th division, group Katowice II)

Special thanks to Grzegorz Kaczmarzyk
and Łukasz Mizera

Table:

 1.Górnik 09 Mysłowice           0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Górnik Sosnowiec              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Sarmacja Będzin               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Przebój Wolbrom               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Czarni Sosnowiec              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Unia Z±bkowice                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   MKS Sławków                   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   GKS Tychy                     0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   KS Olkusz                     0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   AKS/Chorzowianka Chorzów      0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Bolesław Bukowno              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Hutnik Trzebinia              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Grodziec Będzin               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   CKS II CzeladĽ                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   MMKS D±browa Górnicza         0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Piast Ożarowice               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Przemsza Siewierz             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

[*] AKS/Chorzowianka moved from group I before the season.
[*] Piast Ożarowice moved from group IV before the season.
[*] Siemianowiczanka moved to group IV before the season.
[*] Zagłębiak D±browa Górnicza changed name to MMKS D±browa Górnicza.
[*] KS Olkusz weren't relegated.
[*] TKS Tychy changed name to GKS Tychy in mid-season.

Round 1 [Aug 8]
Górnik 09         -  bye
Górnik Sosn.     7-1 Przemsza
Sarmacja         8-1 Piast
Przebój          0-1 MMKS
Czarni           3-0 CzeladĽ II
Unia             3-1 Grodziec
Sławków          1-0 Hutnik
Tychy            3-1 Bolesław
Olkusz           0-1 AKS/Chorzowianka  [Sep 29]

Round 2 [Aug 15]
bye               -  AKS/Chorzowianka
Bolesław         0-2 Olkusz
Hutnik           2-2 Tychy             [Sep 22]
Grodziec         3-0 Sławków
CzeladĽ II       1-0 Unia
MMKS             1-1 Czarni
Piast            2-2 Przebój
Przemsza         0-1 Sarmacja
Górnik 09        0-0 Górnik Sosn.

Round 3 [Aug 22]
Górnik Sosn.      -  bye
Sarmacja         3-1 Górnik 09
Przebój          2-1 Przemsza
Czarni           7-0 Piast
Unia             5-1 MMKS
Sławków          2-0 CzeladĽ II
Tychy            3-1 Grodziec
Olkusz           1-1 Hutnik
AKS/Chorzowianka 4-0 Bolesław

Round 4 [Aug 25]
bye               -  Bolesław
Hutnik           2-1 AKS/Chorzowianka
Grodziec         4-1 Olkusz
CzeladĽ II       0-1 Tychy
MMKS             1-3 Sławków
Piast            1-2 Unia
Przemsza         2-3 Czarni
Górnik 09        1-0 Przebój
Górnik Sosn.     1-0 Sarmacja

Round 5 [Aug 29]
Sarmacja          -  bye
Przebój          1-1 Górnik Sosn.
Czarni           2-0 Górnik 09
Unia             2-1 Przemsza
Sławków          2-0 Piast
Tychy            3-1 MMKS
Olkusz           1-1 CzeladĽ II
AKS/Chorzowianka 1-1 Grodziec
Bolesław         3-1 Hutnik

Round 6 [Sep 1]
bye               -  Hutnik
Grodziec         3-1 Bolesław
CzeladĽ II       1-1 AKS/Chorzowianka
MMKS             2-0 Olkusz
Piast            0-1 Tychy
Przemsza         0-2 Sławków
Górnik 09        2-0 Unia
Górnik Sosn.     0-6 Czarni
Sarmacja         5-0 Przebój

Round 7 [Sep 5]
Przebój           -  bye
Czarni           1-2 Sarmacja
Unia             2-1 Górnik Sosn.
Sławków          1-1 Górnik 09         [Nov 11]
Tychy            4-0 Przemsza
Olkusz           2-0 Piast
AKS/Chorzowianka 4-2 MMKS
Bolesław         0-0 CzeladĽ II
Hutnik           2-2 Grodziec

Round 8 [Sep 8]
bye               -  Grodziec
CzeladĽ II       2-0 Hutnik
MMKS             2-4 Bolesław
Piast            1-0 AKS/Chorzowianka
Przemsza         2-4 Olkusz
Górnik 09        0-0 Tychy
Górnik Sosn.     0-1 Sławków
Sarmacja         3-0 Unia
Przebój          1-2 Czarni

Round 9 [Sep 11]
Czarni            -  bye
Unia             1-1 Przebój
Sławków          2-2 Sarmacja
Tychy            3-0 Górnik Sosn.
Olkusz           0-2 Górnik 09
AKS/Chorzowianka 2-2 Przemsza
Bolesław         1-0 Piast
Hutnik           1-2 MMKS
Grodziec         0-0 CzeladĽ II

Round 10 [Sep 18]
bye               -  CzeladĽ II
MMKS             2-0 Grodziec
Piast            2-2 Hutnik
Przemsza         0-2 Bolesław
Górnik 09        3-0 AKS/Chorzowianka
Górnik Sosn.     3-2 Olkusz
Sarmacja         1-0 Tychy
Przebój          0-0 Sławków           [Sep 5]
Czarni           2-0 Unia

Round 11 [Sep 25]
Unia              -  bye
Sławków          2-3 Czarni
Tychy            6-0 Przebój
Olkusz           0-7 Sarmacja
AKS/Chorzowianka 5-2 Górnik Sosn.
Bolesław         0-1 Górnik 09         [Sep 22]
Hutnik           1-2 Przemsza
Grodziec         1-0 Piast
CzeladĽ II       4-0 MMKS

Round 12 [Oct 2]
bye               -  MMKS
Piast            2-0 CzeladĽ II
Przemsza         0-3 Grodziec
Górnik 09        7-1 Hutnik
Górnik Sosn.     4-1 Bolesław
Sarmacja         3-0 AKS/Chorzowianka
Przebój          5-1 Olkusz
Czarni           1-1 Tychy
Unia             1-1 Sławków

Round 13 [Oct 9]
Sławków           -  bye
Tychy            2-0 Unia
Olkusz           1-3 Czarni
AKS/Chorzowianka 3-1 Przebój
Bolesław         1-2 Sarmacja
Hutnik           0-3 Górnik Sosn.
Grodziec         2-1 Górnik 09
CzeladĽ II       1-1 Przemsza
MMKS             2-0 Piast

Round 14 [Oct 16]
bye               -  Piast
Przemsza         0-1 MMKS              [Nov 11]
Górnik 09        0-0 CzeladĽ II
Górnik Sosn.     1-1 Grodziec
Sarmacja         5-0 Hutnik
Przebój          3-1 Bolesław
Czarni          13-1 AKS/Chorzowianka
Unia             2-1 Olkusz
Sławków          0-2 Tychy

Round 15 [Oct 23]
Tychy             -  bye
Olkusz           1-3 Sławków
AKS/Chorzowianka 1-2 Unia
Bolesław         0-4 Czarni
Hutnik           1-0 Przebój
Grodziec         1-0 Sarmacja
CzeladĽ II       3-2 Górnik Sosn.
MMKS             3-1 Górnik 09         [Sep 29]
Piast            3-0 Przemsza

Round 16 [Oct 30]
bye               -  Przemsza
Górnik 09        1-1 Piast
Górnik Sosn.     3-1 MMKS
Sarmacja         6-0 CzeladĽ II
Przebój          1-1 Grodziec
Czarni           6-0 Hutnik
Unia             0-2 Bolesław
Sławków          0-0 AKS/Chorzowianka
Tychy            2-0 Olkusz

Round 17 [Nov 6-7]
Olkusz            -  bye
AKS/Chorzowianka 2-1 Tychy
Bolesław         1-2 Sławków
Hutnik           2-0 Unia
Grodziec         0-5 Czarni
CzeladĽ II       2-0 Przebój
MMKS             0-2 Sarmacja
Piast            1-2 Górnik Sosn.
Przemsza         0-1 Górnik 09

Round 18 [Nov 13-14]
bye               -  Górnik 09
Przemsza         2-1 Górnik Sosn.
Piast            0-0 Sarmacja
MMKS             3-1 Przebój
CzeladĽ II       4-2 Czarni
Grodziec         4-0 Unia
Hutnik           2-0 Sławków
Bolesław         0-5 Tychy
AKS/Chorzowianka 1-1 Olkusz

Round 19 [Mar 25-26]
AKS/Chorzowianka  -  bye
Olkusz           1-1 Bolesław
Tychy            4-0 Hutnik
Sławków          0-1 Grodziec
Unia             6-1 CzeladĽ II
Czarni           5-0 MMKS
Przebój          0-0 Piast
Sarmacja         1-0 Przemsza
Górnik Sosn.     2-1 Górnik 09

Round 20 [Apr 1-2]
bye               -  Górnik Sosn.
Górnik 09        1-0 Sarmacja
Przemsza         1-0 Przebój
Piast            1-2 Czarni
MMKS             1-0 Unia
CzeladĽ II       1-1 Sławków
Grodziec         0-2 Tychy
Hutnik           2-3 Olkusz
Bolesław         0-2 AKS/Chorzowianka

Round 21 [Apr 8-9]
Bolesław          -  bye
AKS/Chorzowianka 4-0 Hutnik
Olkusz           1-2 Grodziec
Tychy            5-0 CzeladĽ II
Sławków          1-1 MMKS
Unia             1-2 Piast
Czarni           5-0 Przemsza
Przebój          0-0 Górnik 09
Sarmacja         3-0 Górnik Sosn.

Round 22 [Apr 15-16]
bye               -  Sarmacja
Górnik Sosn.     2-4 Przebój
Górnik 09        0-0 Czarni
Przemsza         4-2 Unia
Piast            1-1 Sławków
MMKS             0-2 Tychy
CzeladĽ II       1-2 Olkusz
Grodziec         3-0 AKS/Chorzowianka
Hutnik           0-5 Bolesław

Round 23 [Apr 22-23]
Hutnik            -  bye
Bolesław         0-0 Grodziec
AKS/Chorzowianka 3-0 CzeladĽ II        [wo]
Olkusz           1-1 MMKS
Tychy            3-0 Piast
Sławków          2-1 Przemsza
Unia             2-3 Górnik 09
Czarni           4-1 Górnik Sosn.
Przebój          0-2 Sarmacja

Round 24 [Apr 29-30]
bye               -  Przebój
Sarmacja         0-2 Czarni
Górnik Sosn.     3-1 Unia
Górnik 09        2-2 Sławków
Przemsza         1-3 Tychy
Piast            2-0 Olkusz
MMKS             0-2 AKS/Chorzowianka
CzeladĽ II       1-5 Bolesław
Grodziec         1-3 Hutnik

Round 25 [May 3]
Grodziec          -  bye
Hutnik           4-0 CzeladĽ II
Bolesław         2-1 MMKS
AKS/Chorzowianka 0-0 Piast
Olkusz           1-2 Przemsza
Tychy            4-0 Górnik 09
Sławków          0-1 Górnik Sosn.
Unia             3-2 Sarmacja
Czarni           5-1 Przebój

Round 26 [May 6-7]
bye               -  Czarni
Przebój          3-2 Unia
Sarmacja         2-0 Sławków
Górnik Sosn.     0-4 Tychy
Górnik 09        3-1 Olkusz
Przemsza         1-4 AKS/Chorzowianka
Piast            1-0 Bolesław
MMKS             2-0 Hutnik
CzeladĽ II       0-1 Grodziec

Round 27 [May 13-14]
CzeladĽ II        -  bye
Grodziec         3-2 MMKS
Hutnik           1-1 Piast
Bolesław         2-0 Przemsza
AKS/Chorzowianka 2-1 Górnik 09
Olkusz           2-0 Górnik Sosn.
Tychy            0-1 Sarmacja
Sławków          3-1 Przebój
Unia             0-1 Czarni

Round 28 [May 20-21]
bye               -  Unia
Czarni           0-0 Sławków
Przebój          1-4 Tychy
Sarmacja         6-0 Olkusz
Górnik Sosn.     1-0 AKS/Chorzowianka
Górnik 09        2-2 Bolesław
Przemsza         3-0 Hutnik
Piast            2-0 Grodziec
MMKS             2-0 CzeladĽ II

Round 29 [May 27-28]
MMKS              -  bye
CzeladĽ II       0-3 Piast
Grodziec         4-0 Przemsza
Hutnik           3-0 Górnik 09
Bolesław         3-1 Górnik Sosn.
AKS/Chorzowianka 1-3 Sarmacja
Olkusz           3-1 Przebój
Tychy            0-3 Czarni            [wo, was 0-0, interrupted in 88 mins.]
  [fans entered the field and beat the players and the referee!]
Sławków          3-0 Unia

Round 30 [May 31]
bye               -  Sławków
Unia             0-1 Tychy             [Jun 14]
Czarni           4-1 Olkusz            [Jun 14]
Przebój          3-0 AKS/Chorzowianka
Sarmacja         4-0 Bolesław
Górnik Sosn.     3-2 Hutnik
Górnik 09        3-1 Grodziec
Przemsza         2-0 CzeladĽ II
Piast            2-0 MMKS

Round 31 [Jun 3-4]
Piast             -  bye
MMKS             4-3 Przemsza
CzeladĽ II       0-2 Górnik 09
Grodziec         2-2 Górnik Sosn.
Hutnik           1-6 Sarmacja
Bolesław         3-1 Przebój
AKS/Chorzowianka 0-6 Czarni
Olkusz           2-1 Unia
Tychy            4-0 Sławków

Round 32 [Jun 7]
bye               -  Tychy
Sławków          2-0 Olkusz
Unia             2-1 AKS/Chorzowianka
Czarni           3-0 Bolesław
Przebój          4-2 Hutnik
Sarmacja         3-0 Grodziec
Górnik Sosn.     1-1 CzeladĽ II
Górnik 09        1-0 MMKS
Przemsza         1-0 Piast

Round 33 [Jun 10-11]
Przemsza          -  bye
Piast            1-0 Górnik 09
MMKS             0-2 Górnik Sosn.
CzeladĽ II       0-4 Sarmacja
Grodziec         1-0 Przebój
Hutnik           1-5 Czarni
Bolesław         0-2 Unia
AKS/Chorzowianka 1-0 Sławków
Olkusz           0-2 Tychy

Round 34 [Jun 17-18]
bye               -  Olkusz
Tychy            5-0 AKS/Chorzowianka
Sławków          0-1 Bolesław
Unia             3-1 Hutnik
Czarni           7-1 Grodziec
Przebój          2-3 CzeladĽ II
Sarmacja         0-2 MMKS
Górnik Sosn.     1-1 Piast
Górnik 09        1-2 Przemsza

Table:

 1.Górnik 09 Mysłowice           0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Górnik Sosnowiec              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Sarmacja Będzin               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Przebój Wolbrom               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Czarni Sosnowiec              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Unia Z±bkowice                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   MKS Sławków                   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   GKS Tychy                     0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   KS Olkusz                     0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   AKS/Chorzowianka Chorzów      0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Bolesław Bukowno              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Hutnik Trzebinia              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Grodziec Będzin               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   CKS II CzeladĽ                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   MMKS D±browa Górnicza         0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Piast Ożarowice               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Przemsza Siewierz             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

[*] AKS/Chorzowianka moved from group I before the season.
[*] Piast Ożarowice moved from group IV before the season.
[*] Siemianowiczanka moved to group IV before the season.
[*] Zagłębiak D±browa Górnicza changed name to MMKS D±browa Górnicza.
[*] KS Olkusz weren't relegated.
[*] TKS Tychy changed name to GKS Tychy in mid-season.

History.

Last modified: 02 Oct 2000 17:12:55