Poland Fourth Division 1999/00

Czwarta liga (4th division, group Poznań, Gorzów Wlkp., Piła)

Special thanks to Łukasz Mizera

Table:

 1.Noteć Rosko               p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Victoria Wrze¶nia         p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Łucznik Strzelce Krajeńskie   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Polonia Jastrowie             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Polonia ¦roda Wielkopolska    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Huragan Pobiedziska           0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Olimpia Poznań                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Lech II Poznań                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Celuloza Kostrzyn             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Warta ¦rem                r   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   1920 Mosina               p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Orzeł/Sparta Międzyrzecz      0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Sparta Oborniki Wlkp.         0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Pogoń Lwówek                  0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Unia Swarzędz                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Czarni Witnica                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Luboński KS                   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Patria Buk                    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

[*] 1920 Mosina took Groclin II Grodzisk Wlkp.'s place after
    play-off.
[*] Łucznik Strzelce Krajeńskie and Polonia Jastrowie moved
    from Szczecin group.
[*] Remor Recz and Orzeł Biały Wałcz moved to Szczecin group.

Round 1 [Aug 7-8]
Noteć            4-0 Patria
Victoria         5-0 Luboń
Czarni           0-0 Łucznik           [switched home/away teams]
Polonia J.       4-3 Unia
Polonia ¦.       2-0 Pogoń
Huragan          1-1 Sparta
Olimpia          2-2 Orzeł Sparta
Lech II          3-4 Mosina
Celuloza         0-1 Warta

Round 2 [Aug 14-15]
Patria           0-7 Warta
Mosina           0-0 Celuloza
Orzeł Sparta     0-1 Lech II
Sparta           1-0 Olimpia
Huragan          3-0 Pogoń             [switched home/away teams]
Unia             2-4 Polonia ¦.
Czarni           3-2 Polonia J.
Łucznik          0-2 Luboń             [switched home/away teams]
Noteć            2-2 Victoria

Round 3 [Aug 21-22]
Victoria         3-2 Patria
Łucznik          2-3 Noteć
Polonia J.       3-1 Luboń
Polonia ¦.       1-0 Czarni
Huragan          4-2 Unia
Pogoń            4-1 Olimpia           [switched home/away teams]
Lech II          2-1 Sparta
Celuloza         2-1 Orzeł Sparta
Warta            2-0 Mosina

Round 4 [Aug 25]
Patria           1-2 Mosina
Orzeł Sparta     1-1 Warta
Sparta           2-0 Celuloza
Pogoń            0-4 Lech II
Unia             0-4 Olimpia
Czarni           1-1 Huragan
Luboń            0-2 Polonia ¦.
Noteć            4-2 Polonia J.
Victoria         1-0 Łucznik

Round 5 [Aug 28-29]
Łucznik          0-1 Patria
Polonia J.       2-3 Victoria
Polonia ¦.       2-0 Noteć
Huragan          3-0 Luboń
Olimpia          4-0 Czarni
Lech II          0-0 Unia
Celuloza         1-2 Pogoń
Warta            2-1 Sparta
Mosina           4-0 Orzeł Sparta

Round 6 [Sep 4-5]
Patria           1-1 Orzeł Sparta
Sparta           1-0 Mosina
Pogoń            0-0 Warta
Unia             7-2 Celuloza
Czarni           0-0 Lech II
Luboń            1-2 Olimpia
Noteć            0-1 Huragan
Victoria         0-2 Polonia ¦.
Łucznik          1-1 Polonia J.

Round 7 [Sep 8]
Polonia J.       3-1 Patria
Polonia ¦.       0-1 Łucznik
Huragan          3-0 Victoria
Olimpia          2-0 Noteć
Lech II          6-1 Luboń
Celuloza         0-1 Czarni
Warta            5-2 Unia
Mosina           1-1 Pogoń
Orzeł Sparta     1-0 Sparta

Round 8 [Sep 11-12]
Patria           1-3 Sparta
Pogoń            2-1 Orzeł Sparta
Unia             2-3 Mosina
Czarni           1-1 Warta
Luboń            0-0 Celuloza
Noteć            1-2 Lech II
Victoria         0-1 Olimpia
Łucznik          0-2 Huragan
Polonia J.       0-0 Polonia ¦.

Round 9 [Sep 18-19]
Polonia ¦.       2-1 Patria
Huragan          2-0 Polonia J.
Olimpia          3-1 Łucznik
Lech II          1-0 Victoria
Celuloza         8-0 Noteć
Warta            4-0 Luboń
Mosina           1-1 Czarni
Orzeł Sparta     3-0 Unia
Sparta           2-1 Pogoń

Round 10 [Sep 25-26]
Patria           2-0 Pogoń
Unia             1-2 Sparta
Czarni           3-1 Orzeł Sparta
Luboń            0-0 Mosina
Noteć            4-5 Warta
Victoria         0-0 Celuloza
Łucznik          1-1 Lech II
Polonia J.       1-2 Olimpia
Polonia ¦.       0-2 Huragan

Round 11 [Oct 2-3]
Huragan          1-0 Patria
Olimpia          0-0 Polonia ¦.
Lech II          2-1 Polonia J.
Celuloza         1-0 Łucznik
Warta            2-3 Victoria
Mosina           2-2 Noteć
Orzeł Sparta     0-0 Luboń
Sparta           1-1 Czarni
Pogoń            2-1 Unia

Round 12 [Oct 9-10]
Patria           3-0 Unia
Czarni           0-0 Pogoń
Luboń            1-2 Sparta
Noteć            3-1 Orzeł Sparta
Victoria         2-1 Mosina
Łucznik          1-2 Warta
Polonia J.       0-2 Celuloza
Polonia ¦.       3-0 Lech II
Huragan          2-1 Olimpia

Round 13 [Oct 16-17]
Olimpia          2-1 Patria
Lech II          1-1 Huragan
Celuloza         2-0 Polonia ¦.
Warta            3-0 Polonia J.
Mosina           2-2 Łucznik
Orzeł Sparta     4-3 Victoria
Sparta           6-1 Noteć
Pogoń            2-0 Luboń
Unia             0-2 Czarni

Round 14 [Oct 23-24]
Patria           3-0 Czarni
Luboń            2-2 Unia
Noteć            0-1 Pogoń
Victoria         1-0 Sparta
Łucznik          1-0 Orzeł Sparta
Polonia J.       1-4 Mosina
Polonia ¦.       2-0 Warta
Huragan          2-0 Celuloza
Olimpia          3-0 Lech II

Round 15 [Oct 30-31]
Lech II          5-0 Patria
Celuloza         1-3 Olimpia
Warta            1-3 Huragan
Mosina           1-1 Polonia ¦.
Orzeł Sparta     2-1 Polonia J.
Sparta           5-1 Łucznik
Pogoń            0-3 Victoria
Unia             2-1 Noteć
Czarni           1-1 Luboń

Round 16 [Nov 6-7]
Patria           1-2 Luboń
Noteć            1-0 Czarni
Victoria         3-0 Unia
Łucznik          0-3 Pogoń
Polonia J.       2-2 Sparta
Polonia ¦.       2-0 Orzeł Sparta
Huragan          2-1 Mosina
Olimpia          3-2 Warta
Lech II          1-1 Celuloza

Round 17 [Nov 13-14]
Celuloza         1-1 Patria
Warta            2-1 Lech II
Mosina           0-1 Olimpia
Orzeł Sparta     0-0 Huragan
Sparta           2-1 Polonia ¦.
Pogoń            4-0 Polonia J.
Unia             1-2 Łucznik
Czarni           0-0 Victoria
Luboń            2-1 Noteć

Round 18 [Mar 11-12]
Patria           0-2 Noteć
Luboń            2-0 Victoria          [Mar 26]
Łucznik          0-0 Czarni            [switched home/away teams]
Unia             3-0 Polonia J.
Pogoń            0-1 Polonia ¦.
Huragan          4-1 Sparta            [switched home/away teams]
Orzeł Sparta     0-2 Olimpia
Mosina           1-1 Lech II           [Apr 5]
Warta            2-1 Celuloza

Round 19 [Mar 18-19]
Warta            0-0 Patria
Celuloza         0-1 Mosina
Lech II          1-0 Orzeł Sparta
Olimpia          1-2 Sparta
Pogoń            0-2 Huragan           [switched home/away teams]
Polonia ¦.       6-0 Unia
Polonia J.       0-3 Czarni
Luboń            3-0 Łucznik           [switched home/away teams]
Victoria         0-0 Noteć

Round 20 [Mar 25-26]
Patria           1-2 Victoria
Noteć            3-0 Łucznik
Luboń            4-1 Polonia J.
Czarni           0-1 Polonia ¦.
Unia             1-5 Huragan
Olimpia          0-0 Pogoń             [switched home/away teams]
Sparta           2-1 Lech II
Orzeł Sparta     1-0 Celuloza
Mosina           1-2 Warta

Round 21 [Apr 1-2]
Mosina           1-1 Patria
Warta            1-2 Orzeł Sparta
Celuloza         0-1 Sparta
Lech II          8-0 Pogoń
Olimpia          3-0 Unia
Huragan          7-0 Czarni
Polonia ¦.       5-0 Luboń
Polonia J.       0-1 Noteć
Łucznik          1-2 Victoria

Round 22 [Apr 12]
Patria           4-2 Łucznik
Victoria         5-0 Polonia J.
Noteć            2-1 Polonia ¦.
Luboń            0-6 Huragan
Czarni           1-2 Olimpia
Unia             0-4 Lech II
Pogoń            3-0 Celuloza
Sparta           5-2 Warta
Orzeł Sparta     4-1 Mosina

Round 23 [Apr 15-16]
Orzeł Sparta     1-1 Patria
Mosina           0-0 Sparta
Warta            2-3 Pogoń
Celuloza         3-2 Unia
Lech II          2-1 Czarni
Olimpia          1-1 Luboń
Huragan          1-1 Noteć
Polonia ¦.       1-0 Victoria
Polonia J.       3-0 Łucznik

Round 24 [Apr 22-23]
Patria           3-0 Polonia J.
Łucznik          0-4 Polonia ¦.
Victoria         0-3 Huragan
Noteć            2-1 Olimpia
Luboń            3-1 Lech II
Czarni           1-1 Celuloza
Unia             2-4 Warta
Pogoń            3-0 Mosina
Sparta           2-4 Orzeł Sparta

Round 25 [Apr 29-30]
Sparta           2-0 Patria
Orzeł Sparta     1-3 Pogoń
Mosina           2-2 Unia
Warta            2-2 Czarni
Celuloza         1-2 Luboń
Lech II          5-0 Noteć
Olimpia          1-4 Victoria
Huragan          3-0 Łucznik
Polonia ¦.       3-0 Polonia J.

Round 26 [May 3]
Patria           0-6 Polonia ¦.        [or 0-5]
Polonia J.       0-1 Huragan
Łucznik          0-4 Olimpia
Victoria         0-5 Lech II
Noteć            3-0 Celuloza
Luboń            3-0 Warta
Czarni           0-1 Mosina
Unia             5-1 Orzeł Sparta
Pogoń            1-0 Sparta

Round 27 [May 6-7]
Pogoń            3-2 Patria
Sparta           5-2 Unia
Orzeł Sparta     2-0 Czarni
Mosina           1-2 Luboń             [or 2-1]
Warta            5-2 Noteć
Celuloza         0-0 Victoria          [May 17]
Lech II         10-0 Łucznik
Olimpia          5-1 Polonia J.
Huragan          3-1 Polonia ¦.

Round 28 [May 13-14]
Patria           1-3 Huragan
Polonia ¦.       3-0 Olimpia           [wo, was to be played on May 31]
Polonia J.       1-2 Lech II
Łucznik          0-3 Celuloza
Victoria         0-0 Warta
Noteć            3-0 Mosina
Luboń            2-1 Orzeł Sparta
Czarni           2-5 Sparta
Unia             0-3 Pogoń             [wo, interupted after the first half (0-1)]

Round 29 [May 20-21]
Unia             2-3 Patria
Pogoń            4-2 Czarni
Sparta           3-1 Luboń
Orzeł Sparta     1-0 Noteć
Mosina           2-0 Victoria
Warta            8-0 Łucznik
Celuloza         0-0 Polonia J.
Lech II          1-3 Polonia ¦.
Olimpia          2-5 Huragan

Round 30 [May 24]
Patria           0-2 Olimpia
Huragan          4-0 Lech II
Polonia ¦.       1-0 Celuloza
Polonia J.       5-0 Warta
Łucznik          0-0 Mosina
Victoria         3-2 Orzeł Sparta
Noteć            1-2 Sparta
Luboń            1-2 Pogoń
Czarni           5-3 Unia

Round 31 [May 27-28]
Czarni           4-2 Patria
Unia             3-4 Luboń
Pogoń            1-1 Noteć
Sparta           2-1 Victoria
Orzeł Sparta     3-1 Łucznik
Mosina           7-1 Polonia J.
Warta            2-0 Polonia ¦.
Celuloza         1-2 Huragan
Lech II          2-1 Olimpia

Round 32 [Jun 3-4]
Patria           4-2 Lech II
  [Lech fielded only 10 players]
Olimpia          2-3 Celuloza
Huragan          2-2 Warta
Polonia ¦.       2-0 Mosina
Polonia J.       4-1 Orzeł Sparta
Łucznik          0-2 Sparta            [or 0-3]
Victoria         4-1 Pogoń
Noteć            3-0 Unia
Luboń            5-0 Czarni

Round 33 [Jun 10-11]
Luboń            1-3 Patria
Czarni           3-0 Noteć             [wo]
  [Noteć's players left the pitch in 82 mins.]
  [after the penalty for the opponents (2-1)]
Unia             2-1 Victoria
Pogoń            3-0 Łucznik           [wo]
Sparta           2-0 Polonia J.
Orzeł Sparta     1-2 Polonia ¦.
Mosina           0-5 Huragan
Warta            0-0 Olimpia
Celuloza         0-2 Lech II

Round 34 [Jun 17-18]
Patria           4-0 Celuloza
Lech II          4-1 Warta
Olimpia          2-2 Mosina
Huragan          2-0 Orzeł Sparta
Polonia ¦.       7-2 Sparta
Polonia J.       2-1 Pogoń
Łucznik          2-2 Unia
Victoria         2-4 Czarni
Noteć            1-2 Luboń

Table:

 1.Noteć Rosko               p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Victoria Wrze¶nia         p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Łucznik Strzelce Krajeńskie   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Polonia Jastrowie             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Polonia ¦roda Wielkopolska    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Huragan Pobiedziska           0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Olimpia Poznań                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Lech II Poznań                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Celuloza Kostrzyn             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Warta ¦rem                r   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   1920 Mosina               p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Orzeł/Sparta Międzyrzecz      0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Sparta Oborniki Wlkp.         0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Pogoń Lwówek                  0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Unia Swarzędz                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Czarni Witnica                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Luboński KS                   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Patria Buk                    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

[*] 1920 Mosina took Groclin II Grodzisk Wlkp.'s place after
    play-off.
[*] Łucznik Strzelce Krajeńskie and Polonia Jastrowie moved
    from Szczecin group.
[*] Remor Recz and Orzeł Biały Wałcz moved to Szczecin group.

History.

Last modified: 17 Jul 2000 21:11:31