Poland Fourth Division 1999/00

Czwarta liga (4th division, group Gdańsk, Słupsk)

Special thanks to Łukasz Mizera
and Dombek from www.lechia-gdansk.from.pl

Table:

 1.Cartusia Kartuzy              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Orkan Rumia               p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Orzeł Choczewo                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   SKP Słupsk                p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Gryf Wejherowo                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Sparta Sycewice           p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Lechia II Gdańsk          r   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Wierzyca Starogard Gdański    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Gedania Gdańsk                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Polonia Gdańsk            p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Jantar Ustka                  0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Stolem Gniewino               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Gryf 95 Słupsk                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Wisła Tczew                   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
                                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

[*] SKP Słupsk is the name used from round 11.
[*] Lechia/Polonia II Gdańsk changed name to Lechia II Gdańsk.
[*] Leśnik Cewice withdrew before the season due to financial problems.

Round 1 [Aug 7-8]
Cartusia         1-1 Wietcisa
Orkan             -  bye
Orzeł            4-2 Wisła
Słupsk           2-2 Gryf 95 Sł.       [Aug 25]
Gryf W.          3-0 Stolem
Sparta           2-5 Jantar
Lechia II        7-1 Polonia
Wierzyca         1-1 Gedania

Round 2 [Aug 14-15]
Wietcisa         0-0 Gedania
Polonia          0-2 Wierzyca
Jantar           0-3 Lechia II
Stolem           3-1 Sparta
Gryf 95 Sł.      2-3 Gryf W.
Wisła            0-3 Słupsk
bye               -  Orzeł
Cartusia         0-3 Orkan

Round 3 [Aug 21-22]
Orkan            1-1 Wietcisa
Orzeł            0-0 Cartusia
Słupsk            -  bye
Gryf W.          3-2 Wisła
Sparta           0-1 Gryf 95 Sł.
Lechia II        6-0 Stolem
Wierzyca         2-0 Jantar
Gedania          0-2 Polonia

Round 4 [Aug 28-29]
Wietcisa         2-1 Polonia
Jantar           1-1 Gedania
Stolem           3-1 Wierzyca
Gryf 95 Sł.      0-2 Lechia II
Wisła            0-1 Sparta
bye               -  Gryf W.
Cartusia         1-0 Słupsk
Orkan            4-2 Orzeł

Round 5 [Sep 4-5]
Orzeł            2-1 Wietcisa
Słupsk           0-3 Orkan
Gryf W.          3-0 Cartusia
Sparta            -  bye
Lechia II        0-0 Wisła
Wierzyca         2-1 Gryf 95 Sł.
Gedania          3-0 Stolem
Polonia          3-2 Jantar

Round 6 [Sep 11-12]
Wietcisa         1-2 Jantar
Stolem           2-4 Polonia
Gryf 95 Sł.      2-0 Gedania
Wisła            2-1 Wierzyca
bye               -  Lechia II
Cartusia         2-0 Sparta
Orkan            1-1 Gryf W.
Orzeł            0-0 Słupsk

Round 7 [Sep 18-19]
Słupsk           4-0 Wietcisa
Gryf W.          2-0 Orzeł
Sparta           1-3 Orkan
Lechia II        4-0 Cartusia
Wierzyca          -  bye
Gedania          0-3 Wisła
Polonia          1-2 Gryf 95 Sł.
Jantar           2-0 Stolem

Round 8 [Sep 25-26]
Wietcisa         2-4 Stolem
Gryf 95 Sł.      1-1 Jantar
Wisła            2-1 Polonia
bye               -  Gedania
Cartusia         0-5 Wierzyca
Orkan            0-0 Lechia II
Orzeł            3-1 Sparta
Słupsk           1-1 Gryf W.

Round 9 [Oct 2-3]
Gryf W.          5-0 Wietcisa
Sparta           6-2 Słupsk
Lechia II        0-1 Orzeł
Wierzyca         5-0 Orkan
Gedania          2-1 Cartusia
Polonia           -  bye
Jantar           3-2 Wisła
Stolem           2-1 Gryf 95 Sł.

Round 10 [Oct 9-10]
Wietcisa         1-2 Gryf 95 Sł.
Wisła            4-3 Stolem
bye               -  Jantar
Cartusia         0-1 Polonia
Orkan            4-2 Gedania
Orzeł            0-3 Wierzyca
Słupsk           1-1 Lechia II
Gryf W.          4-2 Sparta

Round 11 [Oct 16-17]
Sparta           4-0 Wietcisa
Lechia II        2-1 Gryf W.
Wierzyca         0-0 Słupsk
Gedania          4-3 Orzeł
Polonia          1-2 Orkan
Jantar           2-3 Cartusia       
Stolem            -  bye
Gryf 95 Sł.      1-0 Wisła             [Oct 27]

Round 12 [Oct 23-24]
Wietcisa         0-4 Wisła
bye               -  Gryf 95 Sł.
Cartusia         2-1 Stolem
Orkan            2-2 Jantar
Orzeł            2-0 Polonia
Słupsk           1-2 Gedania
Gryf W.          4-0 Wierzyca
Sparta           2-3 Lechia II

Round 13 [Oct 30-31]
Lechia II        2-0 Wietcisa
Wierzyca         1-0 Sparta
Gedania          0-1 Gryf W.
Polonia          3-2 Słupsk
Jantar           1-0 Orzeł
Stolem           2-1 Orkan
Gryf 95 Sł.      0-2 Cartusia
Wisła             -  bye

Round 14 [Nov 6-7]
Wietcisa          -  bye
Cartusia         2-0 Wisła
Orkan            1-0 Gryf 95 Sł.
Orzeł            0-1 Stolem
Słupsk           1-2 Jantar
Gryf W.          5-1 Polonia
Sparta           3-3 Gedania
Lechia II        2-1 Wierzyca

Round 15 [Nov 13-14]
Wierzyca         4-0 Wietcisa
Gedania          1-1 Lechia II
Polonia          1-2 Sparta
Jantar           2-3 Gryf W.
Stolem           3-4 Słupsk
Gryf 95 Sł.      2-2 Orzeł
Wisła            2-2 Orkan
bye               -  Cartusia

Round 16 [Mar 11-12]
Wietcisa         1-1 Cartusia
bye               -  Orkan
Wisła            0-0 Orzeł
Gryf 95 Sł.      0-4 Słupsk
Stolem           2-1 Gryf W.
Jantar           3-2 Sparta
Polonia          1-0 Lechia II
Gedania          2-3 Wierzyca

Round 17 [Mar 18-19]
Gedania          5-0 Wietcisa
Wierzyca         1-0 Polonia
Lechia II        4-1 Jantar
Sparta           3-0 Stolem
Gryf W.          5-1 Gryf 95 Sł.
Słupsk           0-1 Wisła
Orzeł             -  bye
Orkan            0-2 Cartusia

Round 18 [Mar 25-26]
Wietcisa         1-3 Orkan
Cartusia         0-0 Orzeł
bye               -  Słupsk
Wisła            1-1 Gryf W.
Gryf 95 Sł.      1-1 Sparta
Stolem           2-3 Lechia II
Jantar           1-4 Wierzyca
Polonia          1-1 Gedania

Round 19 [Apr 1-2]
Polonia          2-0 Wietcisa
Gedania          4-0 Jantar
Wierzyca         1-1 Stolem
Lechia II        1-0 Gryf 95 Sł.
Sparta           2-3 Wisła
Gryf W.           -  bye
Słupsk           2-0 Cartusia
Orzeł            1-2 Orkan

Round 20 [Apr 8-9]
Wietcisa         1-1 Orzeł
Orkan            1-1 Słupsk
Cartusia         0-4 Gryf W.
bye               -  Sparta
Wisła            2-0 Lechia II
Gryf 95 Sł.      0-0 Wierzyca
Stolem           0-1 Gedania
Jantar           0-0 Polonia

Round 21 [Apr 15-16]
Jantar           3-1 Wietcisa
Polonia          1-0 Stolem
Gedania          1-1 Gryf 95 Sł.
Wierzyca         2-1 Wisła
Lechia II         -  bye
Sparta           1-2 Cartusia
Gryf W.          4-2 Orkan
Słupsk           2-0 Orzeł

Round 22 [Apr 22-23]
Wietcisa         2-0 Słupsk
Orzeł            1-3 Gryf W.
Orkan            4-0 Sparta
Cartusia         1-0 Lechia II
bye               -  Wierzyca
Wisła            3-0 Gedania
Gryf 95 Sł.      1-1 Polonia
Stolem           1-3 Jantar

Round 23 [Apr 29-30]
Stolem           4-0 Wietcisa
Jantar           1-2 Gryf 95 Sł.
Polonia          2-2 Wisła
Gedania           -  bye
Wierzyca         2-0 Cartusia
Lechia II        1-0 Orkan
Sparta           1-2 Orzeł
Gryf W.          2-0 Słupsk

Round 24 [May 3]
Wietcisa         0-2 Gryf W.
Słupsk           3-0 Sparta            [wo, was 3-1]
Orzeł            1-2 Lechia II
Orkan            1-3 Wierzyca
Cartusia         0-0 Gedania
bye               -  Polonia
Wisła            2-0 Jantar
Gryf 95 Sł.      1-2 Stolem

Round 25 [May 6-7]
Gryf 95 Sł.      2-2 Wietcisa
Stolem           1-3 Wisła
Jantar            -  bye
Polonia          1-1 Cartusia
Gedania          2-1 Orkan
Wierzyca         2-1 Orzeł
Lechia II        3-1 Słupsk
Sparta           0-4 Gryf W.

Round 26 [May 13-14]
Wietcisa         0-3 Sparta            [wo, was 2-0]
Gryf W.          2-0 Lechia II
Słupsk           2-3 Wierzyca
Orzeł            1-1 Gedania
Orkan            1-2 Polonia
Cartusia         1-1 Jantar
bye               -  Stolem
Wisła            5-0 Gryf 95 Sł.

Round 27 [May 20-21]
Wisła            5-0 Wietcisa
Gryf 95 Sł.       -  bye
Stolem           3-0 Cartusia
Jantar           1-1 Orkan
Polonia          0-2 Orzeł
Gedania          1-1 Słupsk
Wierzyca         3-6 Gryf W.
Lechia II        3-0 Sparta

Round 28 [May 27-28]
Wietcisa         0-3 Lechia II         [wo, was 0-2]
Sparta           3-2 Wierzyca
Gryf W.          2-2 Gedania
Słupsk           1-1 Polonia
Orzeł            5-1 Jantar
Orkan            3-0 Stolem
Cartusia         3-1 Gryf 95 Sł.
bye               -  Wisła

Round 29 [Jun 3-4]
bye               -  Wietcisa
Wisła            1-0 Cartusia
Gryf 95 Sł.      2-3 Orkan
Stolem           4-0 Orzeł
Jantar           0-0 Słupsk
Polonia          4-1 Gryf W.
Gedania          3-0 Sparta
Wierzyca         0-1 Lechia II

Round 30 [Jun 10-11]
Wietcisa         0-1 Wierzyca
Lechia II        0-3 Gedania
Sparta           0-3 Polonia
Gryf W.          1-0 Jantar
Słupsk           1-4 Stolem
Orzeł            3-1 Gryf 95 Sł.
Orkan            4-0 Wisła
Cartusia          -  bye

Table:

 1.Cartusia Kartuzy              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Orkan Rumia               p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Orzeł Choczewo                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   SKP Słupsk                p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Gryf Wejherowo                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Sparta Sycewice           p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Lechia II Gdańsk          r   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Wierzyca Starogard Gdański    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Gedania Gdańsk                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Polonia Gdańsk            p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Jantar Ustka                  0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Stolem Gniewino               0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Gryf 95 Słupsk                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Wisła Tczew                   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
                                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

[*] SKP Słupsk is the name used from round 11.
[*] Lechia/Polonia II Gdańsk changed name to Lechia II Gdańsk.
[*] Leśnik Cewice withdrew before the season due to financial problems.

History.

Last modified: 17 Jul 2000 21:44:44