Poland Fourth Division 1999/00

Czwarta liga (4th division, group Łódź, Piotrków Tryb., Sieradz, Kalisz)

Special thanks to Łukasz Mizera

Table:

 1.Polonia Kępno                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Ner Poddębice                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   WOY Bukowiec Opoczyński   p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Stasiak Gomunice              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Jagiellonia Tuszyn            0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Rolbud OSiR Pleszew       p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   MKP Zgierz                    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Warta Działoszyn          p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   LKS Gołuchów                  0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Piast Błaszki                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Ostrovia Ostrów Wlkp.         0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Bzura Ozorków                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Warta Sieradz                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Pogoń Zduńska Wola            0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   KKS Kalisz                    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Włókniarz Pabianice           0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Start Brzeziny                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Widzew II Łódź            p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

[*] Rolbud Taczanów merged with Stal OSiR Pleszew to make Rolbud OSiR Pleszew.
[*] Pogoń Syców withdrew before the season. Warta Sieradz took their place.

Note: LKS Gołuchów finally weren't relegated!

Round 1 [Aug 7-8]
Widzew II        5-1 Polonia
Ner              0-1 Start
WOY              4-1 Pabianice
Stasiak          1-5 Kalisz
Jagiellonia      1-2 Pogoń Zd. W.
Rolbud OSiR      3-0 Warta S.
Zgierz           1-0 Bzura
Warta D.         1-1 Ostrovia
Gołuchów         0-2 Piast

Round 2 [Aug 14-15]
Piast            3-2 Widzew II         [Sep 8]
Ostrovia         2-0 Gołuchów
Bzura            1-2 Warta D.
Warta S.         2-1 Zgierz
Pogoń Zd. W.     1-0 Rolbud OSiR
Kalisz           5-0 Jagiellonia
Pabianice        1-0 Stasiak
Start            1-3 WOY
Polonia          3-0 Ner

Round 3 [Aug 18]
Ner              1-3 Widzew II
WOY              2-2 Polonia
Stasiak          3-1 Start
Jagiellonia      3-6 Pabianice
Rolbud OSiR      0-0 Kalisz
Zgierz           1-0 Pogoń Zd. W.
Warta D.         1-2 Warta S.
Gołuchów         0-4 Bzura
Piast            4-2 Ostrovia

Round 4 [Aug 21-22]
Widzew II        6-0 Ostrovia
Bzura            3-2 Piast
Warta S.         2-1 Gołuchów
Pogoń Zd. W.     3-1 Warta D.
Kalisz           2-0 Zgierz
Pabianice        2-3 Rolbud OSiR
Start            4-1 Jagiellonia
Polonia          2-0 Stasiak
Ner              2-2 WOY

Round 5 [Aug 28-29]
WOY              1-0 Widzew II
Stasiak          5-0 Ner
Jagiellonia      2-3 Polonia
Rolbud OSiR      2-1 Start
Zgierz           0-3 Pabianice
Warta D.         1-3 Kalisz
Gołuchów         0-2 Pogoń Zd. W.
Piast            2-0 Warta S.
Ostrovia         0-1 Bzura

Round 6 [Sep 1]
Widzew II        0-1 Bzura
Warta S.         1-0 Ostrovia
Pogoń Zd. W.     5-0 Piast
Kalisz           3-1 Gołuchów
Pabianice        4-0 Warta D.
Start            0-0 Zgierz
Polonia          1-1 Rolbud OSiR
Ner              4-1 Jagiellonia
WOY              1-0 Stasiak

Round 7 [Sep 4-5]
Stasiak          2-1 Widzew II
Jagiellonia      1-1 WOY
Rolbud OSiR      4-0 Ner
Zgierz           1-1 Polonia
Warta D.         5-0 Start
Gołuchów         0-2 Pabianice
Piast            0-3 Kalisz
Ostrovia         1-1 Pogoń Zd. W.
Bzura            2-2 Warta S.

Round 8 [Sep 11-12]
Widzew II        4-1 Warta S.
Pogoń Zd. W.     0-0 Bzura
Kalisz           5-0 Ostrovia
Pabianice        4-0 Piast
Start            0-0 Gołuchów
Polonia          2-0 Warta D.
Ner              4-1 Zgierz
WOY              1-2 Rolbud OSiR
Stasiak          4-1 Jagiellonia

Round 9 [Sep 18-19]
Jagiellonia      0-0 Widzew II
Rolbud OSiR      1-2 Stasiak
Zgierz           1-1 WOY
Warta D.         2-0 Ner
Gołuchów         0-3 Polonia
Piast            0-3 Start
Ostrovia         1-4 Pabianice
Bzura            0-4 Kalisz
Warta S.         1-1 Pogoń Zd. W.

Round 10 [Sep 25-26]
Widzew II        2-2 Pogoń Zd. W.
Kalisz           6-0 Warta S.
Pabianice        2-0 Bzura
Start            1-0 Ostrovia
Polonia          2-1 Piast
Ner              1-2 Gołuchów
WOY              1-1 Warta D.
Stasiak          3-0 Zgierz
Jagiellonia      0-0 Rolbud OSiR

Round 11 [Oct 2-3]
Rolbud OSiR      2-0 Widzew II
Zgierz           0-3 Jagiellonia       [wo, was 0-1]
Warta D.         4-2 Stasiak
Gołuchów         0-2 WOY
Piast            1-5 Ner
Ostrovia         1-2 Polonia
Bzura            1-0 Start
Warta S.         1-2 Pabianice
Pogoń Zd. W.     2-3 Kalisz

Round 12 [Oct 9-10]
Widzew II        2-2 Kalisz
Pabianice        0-1 Pogoń Zd. W.
Start            2-1 Warta S.
Polonia          1-1 Bzura
Ner              2-3 Ostrovia
WOY              4-1 Piast
Stasiak          3-0 Gołuchów
Jagiellonia      1-5 Warta D.
Rolbud OSiR      2-0 Zgierz

Round 13 [Oct 16-17]
Zgierz           1-4 Widzew II
Warta D.         1-0 Rolbud OSiR
Gołuchów         4-2 Jagiellonia
Piast            0-3 Stasiak
Ostrovia         0-3 WOY
Bzura            2-0 Ner
Warta S.         2-2 Polonia
Pogoń Zd. W.     4-0 Start
Kalisz           1-1 Pabianice

Round 14 [Oct 23-24]
Widzew II        1-4 Pabianice
Start            2-2 Kalisz
Polonia          1-3 Pogoń Zd. W.
Ner              5-1 Warta S.
WOY              2-1 Bzura
Stasiak          1-1 Ostrovia
Jagiellonia      0-3 Piast
Rolbud OSiR      1-0 Gołuchów
Zgierz           2-0 Warta D.

Round 15 [Oct 30-31]
Warta D.         2-3 Widzew II
Gołuchów         0-0 Zgierz
Piast            1-3 Rolbud OSiR
Ostrovia         0-0 Jagiellonia
Bzura            3-0 Stasiak
Warta S.         1-0 WOY
Pogoń Zd. W.     3-2 Ner
Kalisz           6-2 Polonia
Pabianice        2-1 Start

Round 16 [Nov 6-7]
Widzew II        0-0 Start
Polonia          0-3 Pabianice
Ner              3-3 Kalisz
WOY              0-1 Pogoń Zd. W.
Stasiak          1-0 Warta S.
Jagiellonia      0-3 Bzura
Rolbud OSiR      2-0 Ostrovia
Zgierz           1-2 Piast
Warta D.         6-0 Gołuchów

Round 17 [Nov 11]
Gołuchów         1-3 Widzew II
Piast            1-2 Warta D.
Ostrovia         2-3 Zgierz
Bzura            2-0 Rolbud OSiR
Warta S.         1-0 Jagiellonia
Pogoń Zd. W.     3-1 Stasiak
Kalisz           3-1 WOY
Pabianice        2-1 Ner
Start            0-1 Polonia

Round 18 [Mar 18-19]
Polonia          3-0 Widzew II         [wo???, was 2-0]
Start            1-0 Ner               [Apr 26]
Pabianice        2-1 WOY
Kalisz           3-0 Stasiak
Pogoń Zd. W.     3-0 Jagiellonia
Warta S.         0-1 Rolbud OSiR
Bzura            3-0 Zgierz
Ostrovia         2-1 Warta D.
Piast            1-4 Gołuchów

Round 19 [Mar 25-26]
Widzew II        6-0 Piast
Gołuchów         5-0 Ostrovia
Warta D.         0-2 Bzura
Zgierz           4-1 Warta S.          [Mar 29]
Rolbud OSiR      2-0 Pogoń Zd. W.
Jagiellonia      0-3 Kalisz
Stasiak          0-2 Pabianice
WOY              3-1 Start
Ner              2-1 Polonia

Round 20 [Apr 1-2]
Widzew II        4-2 Ner
Polonia          6-0 WOY
Start            1-0 Stasiak
Pabianice        7-2 Jagiellonia
Kalisz           5-0 Rolbud OSiR
Pogoń Zd. W.     4-1 Zgierz
Warta S.         1-1 Warta D.
Bzura            3-1 Gołuchów
Ostrovia         1-0 Piast

Round 21 [Apr 8-9]
Ostrovia         0-4 Widzew II
Piast            1-1 Bzura
Gołuchów         5-2 Warta S.
Warta D.         3-0 Pogoń Zd. W.
Zgierz           1-0 Kalisz
Rolbud OSiR      0-1 Pabianice
Jagiellonia      0-3 Start
Stasiak          0-0 Polonia
WOY              2-1 Ner

Round 22 [Apr 15-16]
Widzew II        6-1 WOY
Ner              0-0 Stasiak
Polonia          3-0 Jagiellonia       [wo]
Start            0-3 Rolbud OSiR
Pabianice        0-0 Zgierz
Kalisz           6-0 Warta D.
Pogoń Zd. W.     1-2 Gołuchów
Warta S.         1-1 Piast
Bzura            0-1 Ostrovia

Round 23 [Apr 22-23]
Bzura            3-1 Widzew II
Ostrovia         1-0 Warta S.
Piast            0-0 Pogoń Zd. W.
Gołuchów         0-5 Kalisz
Warta D.         2-4 Pabianice
Zgierz           0-0 Start
Rolbud OSiR      1-1 Polonia
Jagiellonia      1-7 Ner
Stasiak          2-0 WOY

Round 24 [Apr 29-30]
Widzew II        0-0 Stasiak
WOY              4-0 Jagiellonia
Ner              2-2 Rolbud OSiR
Polonia          3-2 Zgierz
Start            2-0 Warta D.
Pabianice        5-1 Gołuchów
Kalisz           7-0 Piast
Pogoń Zd. W.     0-2 Ostrovia
Warta S.         2-1 Bzura

Round 25 [May 3]
Warta S.         2-2 Widzew II
Bzura            1-1 Pogoń Zd. W.
Ostrovia         0-3 Kalisz            [wo, hosts wasn't able to provide safety]
Piast            0-6 Pabianice
Gołuchów         1-2 Start
Warta D.         1-0 Polonia
Zgierz           0-2 Ner
Rolbud OSiR      1-2 WOY
Jagiellonia      0-6 Stasiak

Round 26 [May 6-7]
Widzew II        9-0 Jagiellonia
Stasiak          1-0 Rolbud OSiR
WOY              0-2 Zgierz
Ner              3-2 Warta D.
Polonia          2-1 Gołuchów
Start            2-1 Piast
Pabianice        7-1 Ostrovia
Kalisz           6-0 Bzura
Pogoń Zd. W.     0-2 Warta S.

Round 27 [May 13-14]
Pogoń Zd. W.     2-0 Widzew II
Warta S.         1-3 Kalisz
Bzura            1-2 Pabianice
Ostrovia         0-0 Start
Piast            1-1 Polonia
Gołuchów         5-1 Ner
Warta D.         1-0 WOY
Zgierz           2-2 Stasiak
Rolbud OSiR     10-0 Jagiellonia

Round 28 [May 20-21]
Widzew II        0-3 Rolbud OSiR       [wo, was 3-0]
Jagiellonia      0-4 Zgierz
Stasiak          5-0 Warta D.
WOY              2-2 Gołuchów
Ner              3-1 Piast
Polonia          0-1 Ostrovia
Start            1-0 Bzura
Pabianice        5-0 Warta S.
Kalisz           4-1 Pogoń Zd. W.

Round 29 [May 24]
Kalisz           3-0 Widzew II
Pogoń Zd. W.     1-4 Pabianice
Warta S.         1-0 Start
Bzura            5-3 Polonia
Ostrovia         2-1 Ner
Piast            3-2 WOY
Gołuchów         2-2 Stasiak
Warta D.        12-0 Jagiellonia
Zgierz           2-3 Rolbud OSiR

Round 30 [May 27-28]
Widzew II        0-3 Zgierz            [wo, was 5-3]
Rolbud OSiR      4-2 Warta D.
Jagiellonia      0-5 Gołuchów
Stasiak          5-2 Piast
WOY              2-2 Ostrovia
Ner              3-2 Bzura
Polonia          3-4 Warta S.
Start            3-0 Pogoń Zd. W.      [wo]
Pabianice        0-1 Kalisz

Round 31 [Jun 3-4]
Pabianice        3-1 Widzew II
Kalisz           3-0 Start
Pogoń Zd. W.     2-4 Polonia
Warta S.         1-1 Ner
Bzura            1-1 WOY
Ostrovia         0-0 Stasiak
Piast            7-0 Jagiellonia
Gołuchów         5-3 Rolbud OSiR
Warta D.         2-1 Zgierz

Round 32 [Jun 10-11]
Widzew II        1-2 Warta D.
Zgierz           3-1 Gołuchów
Rolbud OSiR      4-0 Piast
Jagiellonia      0-4 Ostrovia
Stasiak          7-1 Bzura
WOY              0-2 Warta S.
Ner              2-1 Pogoń Zd. W.
Polonia          2-1 Kalisz
Start            1-4 Pabianice

Round 33 [Jun 17-18]
Start            0-0 Widzew II
Pabianice        4-0 Polonia
Kalisz           8-0 Ner
Pogoń Zd. W.     1-2 WOY
Warta S.         2-1 Stasiak
Bzura           16-0 Jagiellonia
Ostrovia         2-2 Rolbud OSiR
Piast            1-3 Zgierz
Gołuchów         4-2 Warta D.

Round 34 [Jun 24-25]
Widzew II        2-0 Gołuchów
Warta D.        11-0 Piast
Zgierz           2-1 Ostrovia
Rolbud OSiR      3-0 Bzura             [wo]
Jagiellonia      0-6 Warta S.
Stasiak          4-2 Pogoń Zd. W.
WOY              0-5 Kalisz
Ner              0-5 Pabianice         [in Pabianice]
Polonia          0-0 Start

Table:

 1.Polonia Kępno                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Ner Poddębice                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   WOY Bukowiec Opoczyński   p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Stasiak Gomunice              0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Jagiellonia Tuszyn            0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Rolbud OSiR Pleszew       p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   MKP Zgierz                    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Warta Działoszyn          p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   LKS Gołuchów                  0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Piast Błaszki                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Ostrovia Ostrów Wlkp.         0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Bzura Ozorków                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Warta Sieradz                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Pogoń Zduńska Wola            0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   KKS Kalisz                    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Włókniarz Pabianice           0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Start Brzeziny                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Widzew II Łódź            p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

[*] Rolbud Taczanów merged with Stal OSiR Pleszew to make Rolbud OSiR Pleszew.
[*] Pogoń Syców withdrew before the season. Warta Sieradz took their place.

Note: LKS Gołuchów finally weren't relegated!

History.

Last modified: 28 Sep 2000 14:10:28