Poland Fourth Division 1999/00

Czwarta liga (4th division, group Bydgoszcz, Elbl±g, Toruń)

Special thanks to Łukasz Mizera, OZPN Bydgoszcz and Chojniczanka Chojnice's page

Table:

 1.Pomorzanin Toruń          p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Chojniczanka Chojnice         0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Szubinianka Szubin        p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Promień Kowalewo Pomorskie    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Brda Bydgoszcz                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Polonia Pasłęk            p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Polonia Elbl±g                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Pomowiec Kijewo Królewskie    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Powi¶le Dzierzgoń             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Legia Chełmża                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Wda ¦wiecie                   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Kasztelan Papowo Biskupie     0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Unia Janikowo                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Czarni Nakło                  0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Błękitni Orneta           r   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Zawisza Bydgoszcz             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

Round 1 [Aug 7-8]
Pomorzanin       2-1 Zawisza
Chojniczanka     2-1 Błękitni
Szubinianka      3-0 Czarni
Promień          0-1 Unia
Brda             2-0 Kasztelan
Polonia P.       0-0 Wda
Polonia E.       5-3 Legia
Pomowiec         2-0 Powi¶le

Round 2 [Aug 14-15]
Zawisza          3-0 Powi¶le
Legia            0-0 Pomowiec
Wda              0-2 Polonia E.
Kasztelan        0-0 Polonia P.
Unia             2-2 Brda
Czarni           1-1 Promień
Błękitni         0-1 Szubinianka
Pomorzanin       2-3 Chojniczanka

Round 3 [Aug 21-22]
Chojniczanka     0-0 Zawisza
Szubinianka      0-0 Pomorzanin
Promień          2-2 Błękitni
Brda             3-0 Czarni
Polonia P.       1-6 Unia
Polonia E.       3-0 Kasztelan
Pomowiec         0-2 Wda
Powi¶le          0-2 Legia

Round 4 [Aug 28-29]
Zawisza          0-0 Legia
Wda              1-1 Powi¶le
Kasztelan        2-5 Pomowiec
Unia             6-1 Polonia E.
Czarni           4-3 Polonia P.
Błękitni         3-1 Brda
Pomorzanin       5-1 Promień
Chojniczanka     1-2 Szubinianka

Round 5 [Sep 4-5]
Szubinianka      0-0 Zawisza
Promień          0-3 Chojniczanka
Brda             0-4 Pomorzanin
Polonia P.       1-5 Błękitni
Polonia E.       3-1 Czarni
Pomowiec         0-2 Unia
Powi¶le          2-1 Kasztelan
Legia            1-1 Wda

Round 6 [Sep 11-12]
Zawisza          0-1 Wda
Kasztelan        1-1 Legia
Unia             1-0 Powi¶le
Czarni           3-3 Pomowiec
Błękitni         4-3 Polonia E.
Pomorzanin       7-1 Polonia P.
Chojniczanka     0-0 Brda
Szubinianka      2-1 Promień

Round 7 [Sep 18-19]
Promień          0-0 Zawisza
Brda             0-2 Szubinianka
Polonia P.       2-5 Chojniczanka
Polonia E.       2-2 Pomorzanin
Pomowiec         1-2 Błękitni
Powi¶le          0-0 Czarni
Legia            0-2 Unia
Wda              1-1 Kasztelan

Round 8 [Sep 25-26]
Zawisza          6-0 Kasztelan
Unia             3-1 Wda
Czarni           1-2 Legia
Błękitni         0-0 Powi¶le
Pomorzanin       2-2 Pomowiec
Chojniczanka     2-1 Polonia E.
Szubinianka      2-1 Polonia P.
Promień          1-1 Brda

Round 9 [Oct 2-3]
Brda             0-3 Zawisza
Polonia P.       3-0 Promień
Polonia E.       0-0 Szubinianka
Pomowiec         3-3 Chojniczanka
Powi¶le          2-2 Pomorzanin
Legia            0-3 Błękitni
Wda              2-0 Czarni
Kasztelan        3-3 Unia

Round 10 [Oct 9-10]
Zawisza          2-1 Unia
Czarni           1-3 Kasztelan
Błękitni         2-0 Wda
Pomorzanin       4-0 Legia
Chojniczanka     3-1 Powi¶le
Szubinianka      2-1 Pomowiec
Promień          3-2 Polonia E.
Brda             0-0 Polonia P.

Round 11 [Oct 16-17]
Polonia P.       1-4 Zawisza
Polonia E.       4-3 Brda
Pomowiec         6-1 Promień
Powi¶le          1-4 Szubinianka
Legia            0-2 Chojniczanka
Wda              1-0 Pomorzanin
Kasztelan        1-2 Błękitni
Unia             3-0 Czarni

Round 12 [Oct 23-24]
Zawisza          5-0 Czarni
Błękitni         1-2 Unia
Pomorzanin       7-1 Kasztelan
Chojniczanka     1-0 Wda
Szubinianka      3-2 Legia
Promień          3-2 Powi¶le
Brda             1-2 Pomowiec
Polonia P.       0-2 Polonia E.

Round 13 [Oct 30-31]
Polonia E.       2-1 Zawisza
Pomowiec         2-0 Polonia P.
Powi¶le          0-0 Brda
Legia            3-2 Promień
Wda              4-3 Szubinianka
Kasztelan        1-3 Chojniczanka
Unia             4-0 Pomorzanin
Czarni           1-2 Błękitni

Round 14 [Nov 6-7]
Zawisza          3-2 Błękitni
Pomorzanin       3-0 Czarni
Chojniczanka     1-0 Unia
Szubinianka      1-2 Kasztelan
Promień          2-2 Wda
Legia            1-0 Brda              [switched home/away teams]
Polonia P.       1-2 Powi¶le
Polonia E.       3-1 Pomowiec

Round 15 [Nov 13-14]
Pomowiec         3-1 Zawisza
Powi¶le          0-3 Polonia E.
Legia            5-4 Polonia P.
Wda              4-0 Brda
Kasztelan        1-0 Promień
Unia             0-0 Szubinianka
Czarni           0-3 Chojniczanka      [Nov 11]
Błękitni         3-1 Pomorzanin

Round 16 [Mar 18-19]
Zawisza          1-0 Pomorzanin
Błękitni         2-2 Chojniczanka
Czarni           1-2 Szubinianka
Unia             2-1 Promień
Kasztelan        6-0 Brda
Wda              0-2 Polonia P.
Legia            3-1 Polonia E.
Powi¶le          1-2 Pomowiec

Round 17 [Mar 25-26]
Powi¶le          0-5 Zawisza
Pomowiec         3-0 Legia
Polonia E.       2-2 Wda
Polonia P.       2-0 Kasztelan
Brda             1-7 Unia
Promień          3-1 Czarni
Szubinianka      0-2 Błękitni
Chojniczanka     0-1 Pomorzanin

Round 18 [Apr 1-2]
Zawisza          1-1 Chojniczanka
Pomorzanin       0-1 Szubinianka
Błękitni         2-1 Promień
Czarni           0-0 Brda
Unia             3-1 Polonia P.
Kasztelan        0-3 Polonia E.
Wda              0-2 Pomowiec
Legia            6-0 Powi¶le

Round 19 [Apr 8-9]
Legia            0-2 Zawisza
Powi¶le          0-1 Wda
Pomowiec         1-2 Kasztelan
Polonia E.       1-1 Unia
Polonia P.       1-0 Czarni
Brda             0-1 Błękitni
Promień          1-2 Pomorzanin
Szubinianka      0-2 Chojniczanka

Round 20 [Apr 15-16]
Zawisza          3-1 Szubinianka       [or 2-1]
Chojniczanka     1-2 Promień
Pomorzanin       3-0 Brda
Błękitni         2-1 Polonia P.
Czarni           1-1 Polonia E.
Unia             1-1 Pomowiec
Kasztelan        3-0 Powi¶le
Wda              5-0 Legia

Round 21 [Apr 22-23]
Wda              0-2 Zawisza
Legia            1-1 Kasztelan
Powi¶le          0-2 Unia
Pomowiec         1-1 Czarni
Polonia E.       2-1 Błękitni
Polonia P.       2-0 Pomorzanin
Brda             2-1 Chojniczanka
Promień          1-0 Szubinianka

Round 22 [Apr 29-30]
Zawisza          4-2 Promień
Szubinianka      2-0 Brda
Chojniczanka     5-1 Polonia P.
Pomorzanin      10-0 Polonia E.
Błękitni         5-1 Pomowiec
Czarni           1-1 Powi¶le
Unia             4-0 Legia
Kasztelan        3-0 Wda

Round 23 [May 6-7]
Kasztelan        1-2 Zawisza
Wda              1-1 Unia
Legia            2-0 Czarni
Powi¶le          1-1 Błękitni
Pomowiec         1-3 Pomorzanin
Polonia E.       5-1 Chojniczanka
Polonia P.       2-2 Szubinianka
Brda             0-2 Promień

Round 24 [May 13-14]
Zawisza          6-0 Brda
Promień          2-1 Polonia P.
Szubinianka      0-1 Polonia E.
Chojniczanka     1-1 Pomowiec
Pomorzanin       3-0 Powi¶le
Błękitni         3-2 Legia
Czarni           3-1 Wda
Unia             7-0 Kasztelan

Round 25 [May 20-21]
Unia             0-0 Zawisza
Kasztelan        1-1 Czarni
Wda              2-5 Błękitni
Legia            1-2 Pomorzanin
Powi¶le          0-1 Chojniczanka
Pomowiec         0-1 Szubinianka
Polonia E.       6-0 Promień
Polonia P.       2-0 Brda

Round 26 [May 27-28]
Zawisza          2-1 Polonia P.
Brda             1-2 Polonia E.
Promień          4-3 Pomowiec
Szubinianka      0-0 Powi¶le
Chojniczanka     4-1 Legia
Pomorzanin       2-2 Wda
Błękitni         3-1 Kasztelan
Czarni           0-3 Unia

Round 27 [May 31]
Czarni           0-0 Zawisza
Unia             2-0 Błękitni
Kasztelan        0-4 Pomorzanin
Wda              1-3 Chojniczanka
Legia            4-1 Szubinianka
Powi¶le          4-3 Promień
Pomowiec         6-1 Brda
Polonia E.       1-0 Polonia P.

Round 28 [Jun 3-4]
Zawisza          3-0 Polonia E.
Polonia P.       1-3 Pomowiec
Brda             1-3 Powi¶le
Promień          4-4 Legia
Szubinianka      0-0 Wda
Chojniczanka     4-1 Kasztelan
Pomorzanin       0-0 Unia
Błękitni         8-0 Czarni

Round 29 [Jun 10-11]
Błękitni         2-2 Zawisza
Czarni           0-2 Pomorzanin
Unia             4-1 Chojniczanka
Kasztelan        2-1 Szubinianka
Wda              6-1 Promień
Brda             2-1 Legia             [switched home/away teams]
Powi¶le          0-3 Polonia P.
Pomowiec         0-2 Polonia E.

Round 30 [Jun 17-18]
Zawisza          3-0 Pomowiec
Polonia E.       4-1 Powi¶le
Polonia P.       3-0 Legia
Brda             0-3 Wda
Promień          3-1 Kasztelan
Szubinianka      2-1 Unia
Chojniczanka     5-2 Czarni
Pomorzanin       3-2 Błękitni

Table:

 1.Pomorzanin Toruń          p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Chojniczanka Chojnice         0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Szubinianka Szubin        p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Promień Kowalewo Pomorskie    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Brda Bydgoszcz                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Polonia Pasłęk            p   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Polonia Elbl±g                0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Pomowiec Kijewo Królewskie    0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Powi¶le Dzierzgoń             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Legia Chełmża                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Wda ¦wiecie                   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Kasztelan Papowo Biskupie     0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Unia Janikowo                 0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Czarni Nakło                  0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
   Błękitni Orneta           r   0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0
-------------------------------------------------------------------------------------
   Zawisza Bydgoszcz             0  0  0  0   0-  0   0  0  0  0  0- 0  0  0  0  0- 0

History.

Last modified: 24 Jun 2000 14:06:30